Eksenel Bilyalı Rulmanlar

İlgili Dokümanlar

Eksenel bilyalı rulmanlar, gövde bileziği, mil bileziği ile bilyalı kafes yapısından oluşmaktadır. Hareketli parçaların, yüksek hızlarda dönerken, itici yüklere karşı dayanıklılık göstermesi için özel olarak tasarlanmaktadır. Eksenel bilyalı rulmanlarda kullanılan dış bilezik yapısının şekline göre hizalamaları yataklı ya da düz yataklı olarak çeşitlendirilmektedir.

Tasarımları çift yönlü ya da tek yönlü olarak yapılmaktadır. Kaliteli çelikten üretildiğinde, bilyalı rulman sisteminin kullanım ömrünü %80 oranında uzatmaktadır. Bu bilyalı rulmanların, güvenli kullanımı için radyal yüklere maruz bırakılmaması sadece eksenel yükleri desteklemesi sağlanmalıdır.

Eksenel Bilyalı Rulmanların Kullanım Alanları

Bilyalı rulmanlar, makine sistemlerinde, millerin hareketinin gelecek yükler tarafından engellenmemesi istenilen yerlerde kullanılmaktadır. Eksenel bilyalı rulmanlar, tek yönlü ve çift yönlü eksenel yükleri taşımaktadır. Orta büyüklükteki yükleri taşımak için uygundur ancak aşırı yüklerin oluşacağı yerler için uygun değildir. Dönme sırasında yatakta bulunan bilyalar yerinden çıkabileceğinden, hesaplanan devirden hızlı olan devirler için uygun değildir. Kullanım yerleri, makine sistemlerinde, orta yük basıncının oluşabileceği yerler olarak belirlenmektedir.