İmalat alanında hammadde ile çalışan bir alan olan kağıt sanayi yaşlanmış olan ağaçlardan elde ettiği hammaddeyi işler. Hammaddenin ağaç olması ve oldukça ağır bir maddenin işleme geçmesi buna uygun özel makinelerle çalışmayı gerektirir. Bazı üretim alanlarında selüloz, bazı alanlarda ise tomruk üretimi bulunmaktadır. Çalışan makineler arasında ise devasa merdane ve konveyör bant sistemi bulunmaktadır. Çalışma prensibi; yüksek sıcaklık, su, hamur ve fırınlama işlemi olması rulmanlarımızın dayanıklı olmasını gerektiriyor.
 
Kâğıt Üretim Makinelerinde Hangi Ürünler Üretilir?
Kâğıt üretiminin zorlu aşamalarından ortaya çıkan bazı kâğıt ürünleri vardır. Kâğıt üretiminde kullanılan makineler farklıdır. Dolayısıyla kullanılması gereken rulmanlarda çalışma prensiplerine göre seçilmelidir.
 
Üretilen kâğıt malzemeler;
  • Ambalaj kâğıdı
  • Mukavva
  • Karton
  • Kâğıt torba
  • Kraft kâğıdı
Bazı hammadde işleme makineleri ağaç, tomruk, saman, atık kâğıt üretir. Elbette ağaç işleyen bir makine ile atık kâğıt işleyen makinede kullanılan rulmanlar farklılık gösterir. Her halükarda yüksek ısıya dayanıklı olmalıdır.
 
Kâğıt Sanayisinde Rulman Kullanımı
Kâğıt sanayisinde yurtiçinden ya da yurtdışından bazı saman ve atık kâğıtlarda kullanılır. Hammadde ihtiyacı gereği birçok saman yük halinde işleme alınır. Yapılan işlemler arasında ağaçların kesilme işlemi vardır. Ağaçların kesilmesi sonrası ağır yüklerin olduğu proses sonrası yüksek sıcaklık ve su içerisinde devasa merdanelerden geçirilir. 
Konveyör bantlardan geçen ağaçlar inceltilir. İnceltme işlemi sonrası ise hamur haline getirilerek fırınlanır. Kâğıt oluşumu için kullanılan bu makinelerin gücünü tam kapasite kullanması gerekir. Döner cihaz parçalarının ağır işleme maruz kalması sonrası korozyona uğraması işleri durma noktasına getirebilir. 
Bu nedenle rulmanlarımız bu zorlu şartlara dayanıklı olarak üretilmiştir. Yüksek sıcaklığa dayanıklılığın yanı sıra su ile işlenen ağaçların hamur haline gelmesinde buharda oldukça etkilidir. Rulman ürünlerimiz tüm bu şartlara uyumludur.
 
Kâğıt Sanayisinde Rulman Önemi
Kâğıt sanayisi; sert cisimlerle ve yüksek ağırlık ile çalışan makinelerin kullanıldığı bir endüstri alanıdır. İşlem sırasında kullanılan hammaddeler tonlarca ağırlıkta malzemelerle çalışmayı gerektirir. Rulman bu mekanizmanın daha verimli çalışarak gerekli parçaların rahat hareket etmesini kolaylaştırır. Rulmanlı yatakların bakımında gres yağı kullanılması bu parçaların kaymasını ve kısa sürede makinenin daha kolay çalışmasını sağlar.
 
Rulmanların Bozulma Nedeni
Rulmanlar oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü ekipmanlardır. Buna rağmen bazı rulmanların verimi düşer ve bozulur. En önemli arıza nedenleri ise yanlış rulman seçmektir. Rulman kullanımında hatalı montaj işlemi de bu konuda sorun çıkmasına neden olur. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına mühendis desteği sunuyoruz. Kötü yağlama ya da yabancı maddenin rulmana girişi nedeniyle de zamanından önce bozulmalar meydana gelebilir. Bizleri bu konuda tercih ettiğiniz için mutluluk duyuyoruz. Hizmet verdiğimiz 20 yıl boyunca sizlere her zaman doğru önerileri sunuyoruz. İş verimliliğiniz düşmeden, kesintisiz olarak üretiminize devamlılığınızı sağlıyoruz.