Rulman ürünlerimize ihtiyaç duyulan sanayi kolları arasında gıda sektörü ilk sırada yer almaktadır. Bunun nedeni ise en fazla otomasyon ile çalışan bir sanayi alanı olmasıdır. Gıda sektöründe imalat, üretim, işleme, paketleme, ambalaj gibi birçok hazırlık aşaması yapan otomasyon bulunmaktadır. Belirli bir sistemle çalışan bu makineler en akıllı sistemlerle donatılmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte el değmeden üretimin artması, denetimlerin sıklaşması ve belgelerin alınırken ciddi zorunluluklara uyması nedeniyle makine kullanımı artmıştır.
 
Gıda Alanında Rulman Kullanımı
Gıda alanında kullanılan makinelerin en önemli ve zorlu koşulu imalat yapan makinelerdir. Bu makineler birçok şartlara maruz kalmaktadır. Tüm bu şartlara maruz kalması ise rulman parçalarının dayanıklı olmasının zorunluluğunu gözler önüne seriyor.
 
Rulman çalışma şartları;
  • Yoğun titreşim
  • Ağırlık
  • Basınç
  • Nem
  • Buhar
  • Yüksek sıcaklık
  • Katı maddeleri karıştırılması
  • Yüksek sürtünme
Rulmanlar belirtilen üretime uygun olarak farklı boyutlarda kullanılır. Daha küçük üretim tesislerinde kullanılan makineler, devasa üretim tesislerinde kullanılan makine boyutları ve kapasitesiyle aynı değildir. Bazı ürünlerin kaynatılması yüksek sıcaklık ve buhar gerektirir. Rulmanların sürekli hareket halinde olması, sızdırmaz özelliği ve dayanıklılığı oldukça önemlidir.
 
Gıda Paketleme Otomasyonlarında Rulman Kullanımı
Üretilen gıdaların belirli bir bant sistemi üzerinden geçişi, sıralanması ya da son şekli alması için bazı otomasyonlar kullanılır. Bu düzenin belirli bir sürede sorunsuz yapılması önemlidir. Makine parçalarında ortaya çıkan küçük bir arıza tüm gıda ürünlerinin kısa sürede muhafazaya alınmasını engeller ve büyük zarar meydana getirebilir. 
Arızaların yaşanmaması adına makinenin doğru parçalara sahip olması ve korozyona uğramaması gerekir. Sürekli dönen bir çark sistemiyle çalışan makinelerde özellikle aşınma beklenen bir durumdur. Bunun yaşanmaması adına kullandığımız doğru rulman modelleri, doğru montaj ile otomasyon sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.
 
Gıda Ambalaj Otomasyonlarında Rulman Kullanımı
Gıdaların paketlenmesinde kullanılan karton, kutu, jelatin ya da ambalaj poşeti bu tür makinelerde bulunmaktadır. Ürünlerin yerleştirilmesi ve ambalaj haline gelmesinde kullanılan makineler farklılık gösterebilir. Bazı ürünler kullanım süresini uzatmak amaçlı vakumlanarak ambalajlanır. Ambalajlamanın binlerce üründe sorunsuz yapılması, üretim kapasitesini artıran en önemli detaydır. 
Gıda alanında el değmeden yapılan üretim, şekillendirme, ambalaj ve paketleme önemli aşamalardır. Hijyenin önemli olduğu ve tek bir üründe dahi sorun olmaması adına kullanılan makinelerin bakımı, hijyeni oldukça önemlidir. Kullanılan parçaların paslanmaz çelikten olması gıda hijyeni adına önemlidir. Rulman malzemelerimiz tüm şartlara dayanıklı ve paslanmaz özelliğe sahiptir.
 
Gıda Makineleri Rulman Fiyatlarımız
Gıda alanında kullanılan makinelerinizin seri olarak çalışmasını sağlamak adına rulman tasarlıyoruz. Rulman modellerimiz için belirlediğimiz fiyat politikamız, makinelere ve sektöre göre değişiklik göstermektedir. Bizim için öncelik gıda otomasyonlarınıza uygun rulmanı seçmenize yardımcı olmaktır. İşinizin tam kapasitede ilerlemesi, hatalı rulman kullanımı nedeniyle arıza oluşmaması adına desteğimiz her zaman devam etmektedir.