Sanayinin hızla gelişmesi ve yeni kaynak arayışı nedeni ile madencilik ölmeyen meslekler arasına girmiştir. Yenilenemeyen kaynaklar, maden gibi birçok işlemde yer altında zor şartlarda çalışmalar yapan madencilik sektöründe gücün maksimum seviyede kullanılması adına rulman geliştiriyoruz. Maden yataklarının bulunmasıyla yeni arayışlar içerisine giren madencilik sektörüne taşıyıcı katkı sunmaktan gurur duyuyoruz.
 
Madencilikte Rulman Kullanımı
Madencilik zor bir alan olup, çalışma ortamının doğal toz, maden tozu ve kirli ortam da olması makinelerin kullanımını zorlaştırmaktadır. Maden yataklarından maden çıkarırken kullanılan bazı cihaz ve makinelerin dayanıklı rulmanlarla daha hızlı hareket etmesi sağlanır.
 
Avantajları;
  • Kısa sürede hareket
  • Yüksek güç
  • Az sürtünme
  • Basınca dayanıklılık
  • Darbelere ve sert zemine karşı dayanıklı
  • Yüksek ısıya mukavemet göstermesi
Silindir yapıya sahip olan rulman malzemelerimiz kullanım alanına göre farklılık göstermektedir. Dairesel olarak hareket eden maden makinelerinin güç gerektiren yukarı çıkma zorunluluğu arkadan itme kuvvetinin daha fazla olmasını zorunlu kılmaktadır. Ürettiğimiz rulmanların en yüksek ağırlığa dayanıklı olması, maden ocağının darbeye müsait yapısı ve basınçtan etkilenmemesi rulman kalitesini ortaya koymaktadır.
 
Madencilikte Hangi Rulman Türü Kullanılır?
Madencilikte rulman çeşitleri arasında en uygun olanı mühendislik desteğimizle kullanılır. Çalışmanın kesintisiz devam etmesi, maddi hasarlara neden olmamak ve arıza çıkarmamak adına rulman çalışma testlerimizi uyguluyoruz. Rulman yatakları, rulman dışında motor gibi birçok ürünümüz madencilik alanında kullanılmaktadır.
 
Madencilikte Rulman Çözümlerimiz
Madencilik alanında sizlere sunduğumuz rulman çözümlerimizle, makine ve proseslerde işlev olarak güvenilir yapıya sahip oluyoruz. Yüksek performans ile verimi artırıyoruz. Kurulum, kolay sökme, düşük fiyatlarda bakım, yüksek oranda titreşime dayanıklılık gibi özelliklere sahiptir. Yüksek seviye operasyonel ehemmiyet ile sorunsuz çalışma sağlıyoruz. Bizim için önemli olan hangi makinede hangi rulmanın uygun olduğudur. Doğru uygulama ile sorunsuz kullanım sağlıyoruz.
 
Madencilikte Hangi Rulman Nerede Kullanılır?
Madencilikte kullanılan çeneli ekskavatörlerde kullanılması gereken en doğru rulman parçalı silindirik makaralı rulmanlardır. Bunun nedeni kepçe ekskavatörlerinde tekerlekli kepçe şanzıman, kepçenin şaft kısmında bulunan rulmanlar ile oluşturulmasıdır. 
Kullanılan kaynaklı flanşlar neticesinde sadece parçalı silindirik makaralı rulman kullanılabilir. Tünel delme makinelerinde; ana rulman yatağı döner kesici olan başlığın daha destekli olması, aşırı gücün absorbe edilmesi adına eksenel radyal silindirik makaralı rulman ya da konik makaralı rulman ürünlerimiz kullanılmaktadır. Kuyu sondajında ise oynak bilyalı, basınca mukavemetli rulman, sondajda ana rulman görevini üstlenir. 
Damperli kamyonlarda arka tekerleklere özel geliştirdiğimiz motor ile planet dişlisi için full rulman kullanılır. Konveyör sistemler için parçalı oynak ya da özel silindirik makaralı rulman ürünlerimiz kullanılmaktadır. Kırıcılarda ise oynak rulmanlar tercih edilmelidir. 
Sizlere en uygun rulmanları üretmeye ve doğru rulmanı doğru makinede kullanarak üstün performans almanızı sağlıyoruz. Birçok arıza yanlış rulman kullanımından kaynaklanmaktadır. Biz bu hata payını yaşamamanız adına tecrübelerimizi paylaşıyoruz.