Endüstriyel alanda rulman çalışmalarımız çimento makinelerine uyumlu olarak devamlılık göstermektedir. Çimento alanında kullanılan yüksek ağırlıklı ve basınçlı makinelerde kullandığımız rulmanlar farklılık göstermektedir. Kurumsal rulman firması olarak her zaman makine ve cihazlarda doğru kullanıma özen gösteriyoruz. Mühendis ve teknik servisimizle koordineli çalışmalarımız sonucu en kaliteli performansı sizlere sunuyoruz.
 
Çimento Makinaları Rulman Kullanımı
Çimento işleminde kullanılan birbirinden farklı makinenin çalışma mekanizması ve işlevi farklıdır. En uygun rulman için kullanım alanı olan makinenin hangisi olduğu bizim için önceliklidir.
 
Çimento makinaları;
  • Dik değirmenler
  • Roller pressler
  • Bilyalı değirmenler
  • Titreşimli elekler
  • Döner fırınlar
  • Pelet tesisleri
  • Küçük elektrik motorları ve pompalar
Her bir çimento alanında kullanılan makinenin zorluk derecesi ve çalışma prensibi farklıdır. Bu nedenle gücü kesmeyecek yapıda rulman kullanımı önemlidir.
 
Dik Değirmenlerde Rulman Çözümü
Dik değirmenler zorluk derecesi yüksek dinamik yük olan bir makinedir. Rulmanların çalışma prensibi gereği ağır yük altında çalışmasıdır. Radyal, eksenel yük kapasitesine sahip olması, yük altında bulunan şaft uzunluğunun dengeli hale getirilmesi ve 80.000 saatlik çalışma kapasitesiyle oldukça işlevseldir. Bu tür makinelerde konik makaralı rulman kullanılmalıdır. Öğütücü kısım için ise kombinasyonlu rulman kullanılmalıdır. Bu kombinasyonda oynak, konik ve silindirik rulmanlar birlikte kullanılabilir. Bu kombinasyon ile öğütme bölümünün basınç kuvvetini, eksenel kuvvetini ve devirme kuvvetini iyi organize eder.
 
Roller Presslerde Rulman Çözümü
Bu tür makinelerde ise dörtlü silindirik masuralı rulman kullanımı olmalıdır. Oynak masuralı rulmanlara göre iki katı yük taşıma sağlar. Masura çapı ile her yere eşit olarak yük dağılır.
 
Bilyalı Değirmenler ve Titreşimli Eleklerde Rulman Çözümü
Bilyalı değirmenlerde yüksek güvenirlilik gerekmektedir. Bu değirmenler yüksek ısıya maruz kalır bu nedenle oynak masuralı rulman ile kayar manşon kullanılmalıdır. Titreşimli elekler ise oynak makaralı rulmanların kullanıldığı makinelerdir. Titreşimin yüksek olduğu bu tür makinelerde yüksek yükün taşınması için oynak masuralı rulmanlar doğru seçimdir.
 
Döner Fırınlar ve Pelet Tesislerine Rulman Çözümü
Döner fırın yüksek sıcaklık, eksenel kuvvet, yüksek ağırlık, yüksek radyal gibi durumlara maruz kalan iki adet radyal tekerleğe sahip bir makinedir. Bu makinelerde radyal gale yatak ve eksenel gale yatak, radyal makara, eksenel makara ve konik makara kullanılır. Pelet plakalarda ise döner rulman tercih etmekteyiz.
 
Küçük Elektrik Motoru ve Pompalarda Rulman Çözümü
Endüstri alanında kullanılan pompa sistemleri için, madencilikte kullanılan bu motorlarda bilyalı rulman kullanmaktayız. Bilyalı rulman ebatları ise küçük ya da orta boy olmaktadır. Eğik bilyalı rulmanlarda bu tür makinelerde kullanılır. Daha az sürtünme ile yüksek verim aldığımız rulmanlarımız, sessiz özelliğe sahiptir. Her alanda kullanılan pompa ve elektrik motoru ile hızlı çözüm almaktayız. Kullanım alanı nedeniyle her yerde yüksek çalışma ve verimlilik almak adına en uygun rulmanı kullanıyoruz.