Seramik Rulmanlar

İlgili Dokümanlar

Rulman kullanım alanları ve özellikleri her sektör için önemlidir. Birçok endüstri alanında kullanılan makine ve cihazlara uygun rulman kullanılması arızaların daha uzun vadede ortaya çıkmasını sağlar. Elektrik kaynaklı korozyonlarda yanlış rulman seçimi nedeni ile arızalar meydana gelmektedir. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu ise seramik rulmanlar ve mühendislik önerileridir.

Seramik bilyalı rulmanların kullanım nedeni yüksek yalıtım mukavemetidir. Rulman modeli, rulmanın çeliğine tutunabilmesi adına plazma ile kaplıdır. Bu kaplamanın önemi ise elektrik gibi etkenlere karşı önleyici akrilik reçineye sahip olmasıdır. Seramik kaplamasına sahip rulman bileziği, akrilik reçine kullanımı, gelişmiş seramik kaplama kalınlığı ile üretilmiştir.

Seramik Rulmanlar Kullanım Alanları

Seramik rulman kullanım alanı elektrik etkisi yoğun olan; elektrik motoru, elektrik kaçakları, çevre dostu alanlar, jeneratör, rüzgâr enerjisi, çekiş motoru ve endüstriyel makinelerde kullanılır. Rulman ömrü ile maliyetten tasarruf edilir. Özel rulman yatağı ihtiyacı yoktur, hibrit rulmanlardan daha az maliyetli ve yüksek yalıtım mukavemeti gibi faydaları bulunmaktadır. Seramik rulman otomotiv sektöründe de kullanılmaktadır.