Kam Makaraları

İlgili Dokümanlar

Minyatür rulmanlar arasında yer alan kam makaraları yüksek sertliğe sahip şaft ve buna entegre edilmiş eksenel iğneli rulmana sahiptir. Kızak makarası olarak kullanılan kam makaraları otomasyon ve bunun gibi makinelerde doğrusal cebir hareketinde kullanıma uygundur. Destek rulmanlarında ve kam makaralarında en az seviyede temas hedeflenir. Kam makaralarının çalışma prensibi rulmanlardan farklıdır.

Kam Makaraları Çalışma Prensibi

Kam masuraları yuva içerisine yerleştirilmez. Dış bileziği doğrusal yüzeye yön gösterir. Kam makaraları; contalı, contasız, dışbükey, silindirik modellerde olur ve büyük yükleri taşımak için temaslı iğneye sahiptir. Yüksek hızları karşılamak adına farklı modeli bulunmaktadır. Cıvatalı modelde; makaranın yüzeye takılmasını kolaylaştırmak adına düz ya da altıgen vidalama sistemi bulunur.

Çatal modelinde ise yatay kılavuzlu ya da yatay kılavuzsuz modelleri mevcuttur. Makaraların önemi yüksek yüklere ait hızla gelen bir yükü karşılarken dengelemesidir. Makara mekanizması kendi çapından daha yüksek yükleri kolaylıkla taşır. Kam makaraları rulmanların bazı tasarımlarında olması gereken özelliklere sahiptir. Rulman ile uyumu yük kapasitesinin karşılanması adına önemlidir.