Segmanlar

İlgili Dokümanlar

Segmanlar genel olarak sızdırmazlık özelliğine sahip olan halka şeklindeki esnek parçalardır. Bu parçalara günümüzde pek çok alanda ihtiyaç olmaktadır. Pistonlu makine sistemlerinde, farklı niteliğe sahip motorlarda ve bazı makine sistemlerinde yaygın olarak bu parçalar kullanılmakta ve bunlardan güç alınmaktadır.

Segman ürünlerinin işlevsel yönleri oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Özellikle de gaz sızdırmazlığı konusunda gösterdiği yüksek performans onu çok değerli ürünlerden biri yapmaktadır. Yanmış bir halde bulunan gazların yanma odası bölümündeki kartere dolmasını engellerler.

Bu harika özelliğinin yanı sıra bu parçalar yakıt ve hava karışımının sıkıştırılması işleminde de daima bir sızıntı olmasının önüne geçerler. Genel olarak bu önemli parçaların temel görevi silindir yüzeylerindeki yağların sıyrılması işlemini sağlamak ve yanmayı önlemektir. Yine buna ek olarak piston içerisindeki ısının silindire geçirilmesi ve bu hususta pistonun soğumasını gerçekleştirmek de bu temel görevlerden biridir.

Segmanların İşlevsel Yönleri

Segman ürünleri, işleyiş sistemlerine göre farklı türlerde sınıflandırılabilmektedirler. Yağ segmanları ve kompresyon segmanları bunlar arasında yer almaktadır. Her iki çeşitte farklı niteliklerde bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Kullanım alanı ve amaçlarına uygun olarak daima bu seçenekler arasında en uygun tercih etmeye çalışmak gereklidir.